0.23 CT. T.W. Diamond Coiled Snake Ring in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil | Peoples Jewellers

Have a question about 0.23 CT. T.W. Diamond Coiled Snake Ring in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
Need help with this 0.23 CT. T.W. Diamond Coiled Snake Ring in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.23 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 13.0 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 13.00 mm |