0.23 CT. T.W. Diamond Tapered Double Row Hoop Earrings in 10K White Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026
Select Your Metal: White Gold

Have a question about 0.23 CT. T.W. Diamond Tapered Double Row Hoop Earrings in 10K White Gold?
Need help with this 0.23 CT. T.W. Diamond Tapered Double Row Hoop Earrings in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.23 |
| Color | K |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4 mm |
| Height | 19.00 mm |