Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Solitaire Pendant and Stud Earrings Set in Sterling Silver (F/SI2) - 19"?
Need help with this 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Solitaire Pendant and Stud Earrings Set in Sterling Silver (F/SI2) - 19"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.50 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Solitaire |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Height x Width | 6.2 x 4.05 mm |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Solitaire Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | JNB2680EP-55SL01 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |