0.58 CT. T.W. Pear-Shaped and Round Certified Lab-Grown Diamond Necklace in 10K White Gold (I/SI2) - 18" | Peoples Jewellers

Have a question about 0.58 CT. T.W. Pear-Shaped and Round Certified Lab-Grown Diamond Necklace in 10K White Gold (I/SI2) - 18"?
Need help with this 0.58 CT. T.W. Pear-Shaped and Round Certified Lab-Grown Diamond Necklace in 10K White Gold (I/SI2) - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.58 |
| Color | I |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 10.5 mm |
| Height | 24.50 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |