Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.70 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond and Lab-Created Ruby Lion Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate (F/SI2)?
Need help with this 0.70 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond and Lab-Created Ruby Lion Charm in Sterling Silver with 14K Gold Plate (F/SI2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.70 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baguette |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone 3 Type | Ruby |
| Stone 3 Color | Red |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.1mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 39.55 mm |
| Height | 39.55 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 0 mm |