
Have a question about 0.95 CT. T.W. Marquise Diamond Double Shadow Frame Engagement Ring in 14K White Gold?
Need help with this 0.95 CT. T.W. Marquise Diamond Double Shadow Frame Engagement Ring in 14K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.95 |
| Center Stone T.W. | 0.23 |
| Color | I |
| Clarity | I1 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Marquise |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I1 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Stone 3 Diamond Clarity | I1 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Halo |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 22.15 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 22.15 mm |
| Height | 22.15 mm |