14.40 CT. T.W. Oval Certified Lab-Grown Diamond Tennis Bracelet in 10K Gold (F/VS2) | Peoples Jewellers
Select Your Metal: Yellow Gold

Have a question about 14.40 CT. T.W. Oval Certified Lab-Grown Diamond Tennis Bracelet in 10K Gold (F/VS2)?
Need help with this 14.40 CT. T.W. Oval Certified Lab-Grown Diamond Tennis Bracelet in 10K Gold (F/VS2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 14.40 |
| Color | F |
| Clarity | VS2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Carat Range | Over 1.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Etched, Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 4.1 mm |
| Height | 4.10 mm |
| Clasp Type | Box |