1.75 CT. T.W. Black Diamond and Lab-Created Ruby Lion Ring in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 1.75 CT. T.W. Black Diamond and Lab-Created Ruby Lion Ring in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this 1.75 CT. T.W. Black Diamond and Lab-Created Ruby Lion Ring in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1.75 |
| Color | Fancy |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.4mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Flush |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | Fancy |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Multi |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 10.0 |
| Ring Band Width | 30.35 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 30.35 mm |