4.0mm Onyx and White Lab-Created Sapphire “MOM” Bowling Necklace in Sterling Silver - 17” | Peoples Jewellers

Have a question about 4.0mm Onyx and White Lab-Created Sapphire “MOM” Bowling Necklace in Sterling Silver - 17”?
Need help with this 4.0mm Onyx and White Lab-Created Sapphire “MOM” Bowling Necklace in Sterling Silver - 17”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.0 x 1.1mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 20.28 mm |
| Height | 8.50 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |