Alternating Citrine and Lab-Created White Sapphire Pendant and Hoop Earrings Set in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about Alternating Citrine and Lab-Created White Sapphire Pendant and Hoop Earrings Set in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this Alternating Citrine and Lab-Created White Sapphire Pendant and Hoop Earrings Set in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Citrine |
| Stone Color | Yellow |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.5mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Citrine |
| Stone 2 Color | Yellow |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.75mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | White Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 2.5 x 2.75mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | GS0138CITI |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |