Amethyst and 0.06 CT. T.W. Diamond Infinity Heart Necklace and Earrings Set in 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Amethyst and 0.06 CT. T.W. Diamond Infinity Heart Necklace and Earrings Set in 10K Gold?
Need help with this Amethyst and 0.06 CT. T.W. Diamond Infinity Heart Necklace and Earrings Set in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.06 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Purple |
| Stone 2 Shape | Heart |
| Stone 2 Size | 5.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Extender Length | null null |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | YS48451B03Y1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |