Amethyst and Pink Lab-Created Sapphire Station Necklace in 10K Rose Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Amethyst and Pink Lab-Created Sapphire Station Necklace in 10K Rose Gold?
Need help with this Amethyst and Pink Lab-Created Sapphire Station Necklace in 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Amethyst |
| Stone 2 Color | Purple |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 7.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | Pink |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 6.0mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 24 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 24 in |
| Width | 9.91 mm |
| Height | 9.91 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |