Baroque Cultured Pearl, Blue and White Lab-Created Sapphire Butterfly Drop Earrings in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Baroque Cultured Pearl, Blue and White Lab-Created Sapphire Butterfly Drop Earrings in Sterling Silver?
Need help with this Baroque Cultured Pearl, Blue and White Lab-Created Sapphire Butterfly Drop Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 6.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 4.0 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone 3 Type | Cultured Pearl |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Baroque |
| Stone 3 Size | 2.25mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 8 x 8.5mm |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 11.4 mm |
| Height | 33.90 mm |