Baroque Cultured Pearl, Peridot, Green Quartz and White Topaz Floral Drop Earrings in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Baroque Cultured Pearl, Peridot, Green Quartz and White Topaz Floral Drop Earrings in Sterling Silver?
Need help with this Baroque Cultured Pearl, Peridot, Green Quartz and White Topaz Floral Drop Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Multi |
| Stone 2 Color | Multi-Colour |
| Stone 2 Shape | Mixed |
| Stone 2 Size | 4.0 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Cultured Pearl |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Baroque |
| Stone 3 Size | 5.0 x 2.5mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 8 x 5.9 |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8.9 mm |
| Height | 28.00 mm |