Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Baroque Cultured Pearl & White Lab-Created Sapphire Chain Drop Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Plate?
Need help with this Baroque Cultured Pearl & White Lab-Created Sapphire Chain Drop Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 3.5mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3.5mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 10 |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4.66 mm |
| Height | 26.13 mm |