Blue Lab-Created Sapphire and 0.08 CT. T.W. Diamond Evil Eye Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18" | Peoples Jewellers

Have a question about Blue Lab-Created Sapphire and 0.08 CT. T.W. Diamond Evil Eye Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18"?
Need help with this Blue Lab-Created Sapphire and 0.08 CT. T.W. Diamond Evil Eye Necklace in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.08 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.5mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 16 mm |
| Height | 22.50 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |