Button Cultured Pearl and Trillion-Cut London Blue Topaz Three-Stone Ring in 10K White Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Button Cultured Pearl and Trillion-Cut London Blue Topaz Three-Stone Ring in 10K White Gold?
Need help with this Button Cultured Pearl and Trillion-Cut London Blue Topaz Three-Stone Ring in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Topaz |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Trillion |
| Stone 2 Size | 4.0 x 4.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 8 x 8.5mm |
| Stone Setting | Cup |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Solitaire with Side Accent |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 8.5 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 8.50 mm |