Disney Treasures Lilo & Stitch London Blue Topaz, Amethyst and Diamond Accent Stitch Necklace in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Disney Treasures Lilo & Stitch London Blue Topaz, Amethyst and Diamond Accent Stitch Necklace in Sterling Silver?
Need help with this Disney Treasures Lilo & Stitch London Blue Topaz, Amethyst and Diamond Accent Stitch Necklace in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.04 |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone 2 Type | Topaz |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.5 x 1.75mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Irradiated |
| Stone 3 Type | Amethyst |
| Stone 3 Color | Purple |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.5 x 2.0mm |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Burnish |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Width | 16.25 mm |
| Height | 18.85 mm |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |