Disney Treasures The Lion King 0.065 CT. T.W. Diamond Simba, Pumbaa and Timon Necklace in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Disney Treasures The Lion King 0.065 CT. T.W. Diamond Simba, Pumbaa and Timon Necklace in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this Disney Treasures The Lion King 0.065 CT. T.W. Diamond Simba, Pumbaa and Timon Necklace in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.065 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 035 Gauge |
| Length | 18 in |
| Height | 10.60 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |