Disney Treasures The Nightmare Before Christmas Amethyst and 0.115 CT. T.W. Diamond Heart Pendant in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about Disney Treasures The Nightmare Before Christmas Amethyst and 0.115 CT. T.W. Diamond Heart Pendant in Sterling Silver?
Need help with this Disney Treasures The Nightmare Before Christmas Amethyst and 0.115 CT. T.W. Diamond Heart Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.115 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 16.7 mm |
| Height | 18.55 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |