Emerald-Cut Black Lab-Created Sapphire and White Lab-Created Sapphire Ornate Frame Pendant in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about Emerald-Cut Black Lab-Created Sapphire and White Lab-Created Sapphire Ornate Frame Pendant in Sterling Silver?
Need help with this Emerald-Cut Black Lab-Created Sapphire and White Lab-Created Sapphire Ornate Frame Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 9.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.0 x 1.25mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 040 Gauge |
| Length | 18 in |
| Height | 23.05 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |