Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Emerald-Cut Lab-Created Ruby and 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Ring in 10K Gold (F/SI2)?
Need help with this Emerald-Cut Lab-Created Ruby and 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Ring in 10K Gold (F/SI2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.50 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 8 x 6mm |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone 3 Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 10.0 |
| Ring Band Width | 7.7 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 7.70 mm |