Enchanted Disney Villains Maleficent Marquise Black Onyx and 0.08 CT. T.W. Diamond Ring in Sterling Silver - Size 7 | Peoples Jewellers

Have a question about Enchanted Disney Villains Maleficent Marquise Black Onyx and 0.08 CT. T.W. Diamond Ring in Sterling Silver - Size 7?
Need help with this Enchanted Disney Villains Maleficent Marquise Black Onyx and 0.08 CT. T.W. Diamond Ring in Sterling Silver - Size 7?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Marquise |
| Stone Size | 10.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Black |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Black |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 23.61 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 23.61 mm |
| Height | 23.61 mm |