Freshwater Cultured Pearl Adjustable Strand Necklace in Sterling Silver-21" | Peoples Jewellers

Have a question about Freshwater Cultured Pearl Adjustable Strand Necklace in Sterling Silver-21"?
Need help with this Freshwater Cultured Pearl Adjustable Strand Necklace in Sterling Silver-21"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Other |
| Stone Size | 7.0 x 11.0mm |
| Stone 2 Type | Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Pear |
| Stone 2 Size | 11.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.0 x 11.0mm; 11.0mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 21 |
| Necklace Clasp Type | Other |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 21 in |
| Width | 11 mm |
| Height | 11.00 mm |
| Clasp Type | Other |
| Chain Type | Beaded Strand |