Heart-Shaped Blue Lab-Created Sapphire Paper Clip Necklace in Sterling Silver - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Heart-Shaped Blue Lab-Created Sapphire Paper Clip Necklace in Sterling Silver - 18"?
Need help with this Heart-Shaped Blue Lab-Created Sapphire Paper Clip Necklace in Sterling Silver - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 14.5 mm |
| Height | 10.50 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |