Le Vian® Costa Smeralda Emerald™ and 0.40 CT. T.W. Nude Diamond™ Diagonal Ring in 14K Vanilla Gold® | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Costa Smeralda Emerald™ and 0.40 CT. T.W. Nude Diamond™ Diagonal Ring in 14K Vanilla Gold®?
Need help with this Le Vian® Costa Smeralda Emerald™ and 0.40 CT. T.W. Nude Diamond™ Diagonal Ring in 14K Vanilla Gold®?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.40 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.5 x 1.65 x 1.7 x 1.8mm |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Champagne |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Bands |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Maximum Ring Band Width | 10.3 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 10.30 mm |