Le Vian® Cushion-Cut Deep Sea Blue Topaz™ and 0.29 CT. T.W. Nude Diamond™ Frame Pendant in 14K Vanilla Gold® - 19” | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Cushion-Cut Deep Sea Blue Topaz™ and 0.29 CT. T.W. Nude Diamond™ Frame Pendant in 14K Vanilla Gold® - 19”?
Need help with this Le Vian® Cushion-Cut Deep Sea Blue Topaz™ and 0.29 CT. T.W. Nude Diamond™ Frame Pendant in 14K Vanilla Gold® - 19”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.29 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Size | 10.0 x 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Champagne |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Width | 11.5 mm |
| Height | 23.25 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |