Onyx and Diamond Accent Edge Graduated Five Stone Drop Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about Onyx and Diamond Accent Edge Graduated Five Stone Drop Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this Onyx and Diamond Accent Edge Graduated Five Stone Drop Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3.0 x 4.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 7.89 mm |
| Height | 20.85 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |