Oval Citrine and 0.08 CT. T.W. Diamond Frame Twisted Split Bail Pendant in 10K Gold | Peoples Jewellers
Select Your Metal: 10K Yellow Gold
Select Your Stone: Citrine

Have a question about Oval Citrine and 0.08 CT. T.W. Diamond Frame Twisted Split Bail Pendant in 10K Gold?
Need help with this Oval Citrine and 0.08 CT. T.W. Diamond Frame Twisted Split Bail Pendant in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.08 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Citrine |
| Stone Color | Yellow |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |