Oval Citrine and Diamond Accent Pendant and Stud Earrings Set in 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Oval Citrine and Diamond Accent Pendant and Stud Earrings Set in 10K Gold?
Need help with this Oval Citrine and Diamond Accent Pendant and Stud Earrings Set in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Citrine |
| Stone Color | Yellow |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.0 x 4.0 x 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | YS42581B03Y8 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |