Oval Lab-Created Emerald and White Lab-Created Sapphire Bracelet in Sterling Silver - 7" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Oval Lab-Created Emerald and White Lab-Created Sapphire Bracelet in Sterling Silver - 7"?
Need help with this Oval Lab-Created Emerald and White Lab-Created Sapphire Bracelet in Sterling Silver - 7"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3.2mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 5 mm |
| Height | 5.00 mm |
| Clasp Type | Box |
| Chain Type | Fancy |