Oval Smoky Quartz and 0.10 CT. T.W. Diamond Cat Pendant in 10K Rose Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Oval Smoky Quartz and 0.10 CT. T.W. Diamond Cat Pendant in 10K Rose Gold?
Need help with this Oval Smoky Quartz and 0.10 CT. T.W. Diamond Cat Pendant in 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.10 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Brown |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone Setting | 4-Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I - J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |