Pear-Shaped Black Onyx and White Lab-Created Sapphire Double Teardrop Earrings in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Pear-Shaped Black Onyx and White Lab-Created Sapphire Double Teardrop Earrings in Sterling Silver?
Need help with this Pear-Shaped Black Onyx and White Lab-Created Sapphire Double Teardrop Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Onyx |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Pear |
| Stone 2 Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.1mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 6 mm |
| Height | 15.00 mm |