Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Pear-Shaped Certified Ruby and 0.40 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Earrings in Sterling Silver with 18K Gold Plate (F/VS2)?
Need help with this Pear-Shaped Certified Ruby and 0.40 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Earrings in Sterling Silver with 18K Gold Plate (F/VS2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.40 |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 4.0 x 3.0mm |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | VS2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 10.5 mm |
| Height | 18.00 mm |