Pear-Shaped Onyx Clover Necklace in 10K Gold - 17” | Peoples Jewellers

Have a question about Pear-Shaped Onyx Clover Necklace in 10K Gold - 17”?
Need help with this Pear-Shaped Onyx Clover Necklace in 10K Gold - 17”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 4.1 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Milgrain, Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Floral |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1.25 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 10.6 mm |
| Height | 10.60 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |