Pear-Shaped Tanzanite and White Lab-Created Sapphire Alternating Hoop Earrings in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about Pear-Shaped Tanzanite and White Lab-Created Sapphire Alternating Hoop Earrings in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Pear-Shaped Tanzanite and White Lab-Created Sapphire Alternating Hoop Earrings in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Tanzanite |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Latchback |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 10 mm |
| Height | 19.00 mm |