Pink Quartz Doublet and Lab-Created White Sapphire Three Piece Set in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about Pink Quartz Doublet and Lab-Created White Sapphire Three Piece Set in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate?
Need help with this Pink Quartz Doublet and Lab-Created White Sapphire Three Piece Set in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Assembled |
| Stone 2 Type | Lab-Created White Sapphire |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25 x 1.5mm |
| Stone Setting | 3-Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | S9Z01RCF00 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |