Rectangle White Jade with Birds in Flight Drop Pendant in 14K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Rectangle White Jade with Birds in Flight Drop Pendant in 14K Gold?
Need help with this Rectangle White Jade with Birds in Flight Drop Pendant in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Jade |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Rectangle |
| Stone Size | 30.0 x 15.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 15 mm |
| Height | 37.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |