Sideways Emerald-Cut Rhodolite Garnet and Paper Clip Chain Double Strand Necklace in 10K Gold - 17" | Peoples Jewellers
Select Your Stone: Garnet - Out of Stock

Have a question about Sideways Emerald-Cut Rhodolite Garnet and Paper Clip Chain Double Strand Necklace in 10K Gold - 17"?
Need help with this Sideways Emerald-Cut Rhodolite Garnet and Paper Clip Chain Double Strand Necklace in 10K Gold - 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Garnet |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Burnish |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 12.84 mm |
| Height | 7.92 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |