Tahitian Cultured Pearl and White Topaz Drop Earrings in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Tahitian Cultured Pearl and White Topaz Drop Earrings in Sterling Silver?
Need help with this Tahitian Cultured Pearl and White Topaz Drop Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.25mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Cultured Pearl |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Oval |
| Stone 2 Size | 8.0 x 8.5mm |
| Pearl Type | Cultured Tahitian |
| Pearl Size | 8 x 8.5mm |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Milgrain |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8.9 mm |
| Height | 27.00 mm |