White Lab-Created Sapphire “MOM” Volleyball Necklace in Sterling Silver - 17” | Peoples Jewellers

Have a question about White Lab-Created Sapphire “MOM” Volleyball Necklace in Sterling Silver - 17”?
Need help with this White Lab-Created Sapphire “MOM” Volleyball Necklace in Sterling Silver - 17”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.1 x 1.2mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 20.26 mm |
| Height | 7.54 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |