0.08 CT. T.W. Diamond Oval Frame Family Tree Pendant in Sterling Silver with 10K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about 0.08 CT. T.W. Diamond Oval Frame Family Tree Pendant in Sterling Silver with 10K Gold Plate?
Need help with this 0.08 CT. T.W. Diamond Oval Frame Family Tree Pendant in Sterling Silver with 10K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.08 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 14.5 mm |
| Height | 23.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |