0.09 CT. T.W. Diamond Linked Open Heart Necklace in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.09 CT. T.W. Diamond Linked Open Heart Necklace in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this 0.09 CT. T.W. Diamond Linked Open Heart Necklace in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.09 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 008 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 22 mm |
| Height | 12.80 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |