0.29 CT. T.W. Journey Black and White Diamond Double Row Wave Pendant in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.29 CT. T.W. Journey Black and White Diamond Double Row Wave Pendant in Sterling Silver?
Need help with this 0.29 CT. T.W. Journey Black and White Diamond Double Row Wave Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.29 |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Chain Width | 0.7 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 008 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 6.5 mm |
| Height | 23.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |