0.145 CT. T.W. Diamond Clover Key Pendant in Sterling Silver with 14K Rose Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about 0.145 CT. T.W. Diamond Clover Key Pendant in Sterling Silver with 14K Rose Gold Plate?
Need help with this 0.145 CT. T.W. Diamond Clover Key Pendant in Sterling Silver with 14K Rose Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.145 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Rose |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Chain Width | 0.9 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 009 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 9.4 mm |
| Height | 32.30 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |