0.18 CT. T.W. Diamond Interlocking Double Heart Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about 0.18 CT. T.W. Diamond Interlocking Double Heart Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this 0.18 CT. T.W. Diamond Interlocking Double Heart Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.18 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Chain Width | 0.6 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 006 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 13.3 mm |
| Height | 21.30 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |