7.5-8.0mm Freshwater Cultured Pearl and Diamond Accent Drop Earrings in 10K White Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 29 March 2026

Have a question about 7.5-8.0mm Freshwater Cultured Pearl and Diamond Accent Drop Earrings in 10K White Gold?
Need help with this 7.5-8.0mm Freshwater Cultured Pearl and Diamond Accent Drop Earrings in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.5 x 8.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.5 - 8.0mm |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |