Disney Treasures The Nightmare Before Christmas Black Diamond Spiral Heart Pendant in Sterling Silver and Black Rhodium | Peoples Jewellers

Have a question about Disney Treasures The Nightmare Before Christmas Black Diamond Spiral Heart Pendant in Sterling Silver and Black Rhodium?
Need help with this Disney Treasures The Nightmare Before Christmas Black Diamond Spiral Heart Pendant in Sterling Silver and Black Rhodium?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Antique, Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 035 Gauge |
| Length | 19 in |
| Width | 26.55 mm |
| Height | 25.05 mm |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |