0.04 CT. Diamond Solitaire Leo Zodiac Sign Rope Frame Disc Pendant in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.04 CT. Diamond Solitaire Leo Zodiac Sign Rope Frame Disc Pendant in Sterling Silver?
Need help with this 0.04 CT. Diamond Solitaire Leo Zodiac Sign Rope Frame Disc Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.04 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Burnish |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Etched, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Zodiac |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 008 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 18.5 mm |
| Height | 25.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |