0.12 CT. T.W. Diamond Teardrop Trio Dangle Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil | Peoples Jewellers

Have a question about 0.12 CT. T.W. Diamond Teardrop Trio Dangle Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
Need help with this 0.12 CT. T.W. Diamond Teardrop Trio Dangle Earrings in Sterling Silver with 24K Gold Vermeil?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.12 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4 mm |
| Height | 21.00 mm |